All Stories

Hafızamızı Silmeyi Bile Denediler

Bulunduğun coğrafyanın, oturduğun sokağın gölgesi her zaman düşer hayatının üzerine, hatta bazen arka planda yaşananlar öne bile geçer, savaş zamanları, kanlı devrimler, ekonomik buhranlar böyledir. Oysa biz, tıpkı iki boyutlu yerli diziler gibi arka plansız, yani gerçeksiz yaşıyoruz yirmi yıldır! Birilerinin ütopyası diğerlerinin karabasanı olan sahte bir dünyada kapana kısıldık, orada enflasyon ne kadar para basarsan bas yüzde yetmişi geçmiyor, dolar kuru sabit 19.45tl, ülke atılım içinde, düşük faiz sonuç verdi verecek, Çin modeli tuttu tutacak, az daha zaman lazım..
Ne kaldı denenmemiş? Dualarla açılan astronot okullarından, yüksek hızlı trene, Karadeniz’de bulunan doğal gaz rezervlerine, Kanal İstanbul’a, Togg’a,  asgari ücrete kadar vermedikleri müjde kaldı mı? 
Ama gerçek yalanı kovalıyor işte! İnşaat manyağı ülkenin yarısı depremle yerle bir..

Yolda düzülen kervan’la bu kadar oluyor demek ki..

Halbuki hafızalarımızı silmeyi bile denediler!? Onlardan önce atlı araba ve gaz lambası döneminin hüküm sürdüğüne inandırmak isteyecek kadar küstahtı sosyal medya trolleri.. İlkesizdiler, prens’i ahlak dışı tutan Machiavelli görseydi gurur duyardı.. Kaba saba insanlardı, hoyrattılar, anamız ağladı diye yakınan çiftçiye “ananı da al git” diyen imamın cemaatiydiler.. O’ki valileri canlı yayında, bakanları gazetecilerin önünde haşlardı. Öfkesi bilinirdi. En az Soma’da maden faciasından sonra tokatladığı vatandaş kadar ülkedeki herkes tarafından bilinirdi öfkesi.

Şimdi vedalaşma zamanı..
Helalleşme değil, vedalaşma...
Kolay ve acısızından..

Kayıplarımız var; her şeyden önce “gerçeği” geri kazanmamız lazım, çünkü biz aydınlanmacılar canımızı yaksa da gerçeğe döneriz yüzümüzü, faydacı ve çıkarcı siyasetin bataklığına düşmeden global dünyada kendimize yer ararız. Gerçeğin kaybından sonraki büyük kayıp gençliğin kaybıdır, dostluk ve dayanışma duygusunu, hani mahallenin en güzel abilerinin ve ablalarının yüzünü güldüren çocuklardan olma motivasyonunu,  umudu geri vermek gerek onlara.. Mahallenin en güzel abileri çıkıp gitmiş olsalar bile… 
Kayıplar muhtelif, çözümler de.. 

Madem bu ülkede yaşayan herkes gündem yorgunu, kirli siyasetin kalın betonu atılmış üzerimize madem, eşit vatandaş olmamanın, adalet yoksunluğunun, uğradığı haksızlıkların yükünü taşıyanlar o kadar uzun süredir susmuşlar ki, konuşmayı unutmuşlar madem.. 
Kaybedecek başka şey kalmamıştır.. Geri çekilecek başka mevzi yoktur.. 
Artık bitsin…

MİKa 
Seçime 10 gün kala 2023

Hafızamızı Silmeyi Bile Denediler