Vatandaş! Çakı çakmak, ayna tarak, ustura bıçak, çek sündür don lastiği bi milyoon.. değil bu, hayat memat meselesi...

Vatandaş!

Bu sana çıkıştan önce yapılan son çağrı..

Kafandaki otomatik pilotu devreden çıkar, şuur durumuna geri dön!

Dindar muhafazakarların yüksek dozda zerk ettiği kolaycılıkla davranmayı bırak, sen bir oy otomatı değilsin!

Dikte ettirilen orta doğu siyaseti tüm alarmları öttürüyor, mülkün idaresi tamamen arızaya geçmiş. Önce durumu değerlendirmeli, velev ki yönetenler kanından canından bile olsalar, ortadaki deliliği görmelisin! Bu adamlar artık devlet yönetemezler..

Ankara'da dün gece 18.30'da, muhtemelen Suriye ya da Irak'taki atölyelerde daha fenası güney doğu'da üretilmiş bomba düzenekli bir araç, askeri personel konvoyunun üzerine kırdı direksiyonu, şehrin tam göbeğinde. Sembolik anlamına bakarsan, devlet ve onun askeri, kendi topraklarında saldırıya uğradı, angajman kurallarına göre hadi misliyle karşılık ver bakalım! El cevap anında cumhurbaşkanından; angajman kuralları genişletilebilir!!

Vay! Vay ki! Vay!

Elbette, daha dün kapıları açıp mültecileri Avrupa'ya salıvermiş, hadlerini bildirmişti. Rus uçağının düşürülmesini müteakkip kabadayılıkta mevkidaşının altında kalmamıştı. Amerika'ya daha yeni fırça çekmişti, "Senin ortağın biz miyiz, yoksa PYD'mi" diye? Davos'ta Simon Peres'e unutulmaz "one minute" çıkışını yapmıştı. "Büyük ülkeydik" çünkü biz, senin içindi bunca efor..

"Büyük ülke" meselesine gelince, bak o da şöyle bir şey;

Dün gece saatler 22.53, Numan kurtulmuş konuşuyor; "Sadece terörü lanetlemek yetmez, saldırının arkasındaki bir takım istihbarat lojistik desteklerini, siyasal destek verenleri de lanetliyoruz. Bu saldırının bağlantılarını ortaya çıkaracak güce sahibiz".. Sanki yeni bir şeyler var, demek istiyor ki destek veren dış mihrakları da belirleriz, gerekirse deşifre de ederiz.

Peki saldırının arkasında kim var? Rusya mı, Rusya ve İran destekli El Muhaberat mı, Işid mi el Nusra mı, Amerika-Rusya destekli PKK uzantısı PYD mi, İngiliz mi, Fransız mı, hepsi birden mi? Cevap sahiden de önemli mi? Rusya'ya enerji konusunda, Amerika'ya silah konusunda, Nato'ya güvenlik konusunda, Avrupa'ya pazar konusunda bağımlı olan ülke, kimi nasıl deşifre eder?

Füze üretemeyen, Suriye'ye topla karşılık veren sensin, motor bile üretemiyorsun. Elini kolunu sıkı sıkıya bağlamış bir sistemin, küresel düzenin, dışına çıkman mümkün olmayan bir oyunun içindesin, ne derlerse yapacaksın, kendi başına orta doğu'da politika üretemezsin, kendi tezlerin falan da olamaz. Durumun budur. Azıcık dışarıdan baksan göreceksin..

Yeni Osmanlıcılık vizyonunla işte şimdi orta doğu bataklığının ta içindesin. Anlıyor musun 80 sene boyunca neden bu işlerin dışında kalındığını? Beğenmediğin askerlerin ülkeyi nasıl ayakta tuttuklarını? Suruç'la başlayan olayların, 1. Ankara saldırısı (Gar), Sultanahmet derken, 2. Ankara saldırısıyla, eylem sıklığının ne kadar arttığını, dalgaların boyu nasıl aştığını, anlıyor musun? AKP'li uyanık kardeşim, cevval kardeşim, anlıyor musun?

Ve sen vatandaş, yurttaş, komşu, arkadaş, yoldaş! Konumumuzu hem küresel sistemin içinde tutacak, hem de fayda maliyet analizi yapabilecek gerçekçi politikalara dönmenin zaruretini anlıyor musun?

Çözüm süreci çöpe atıldığı kadar, başkanlık meselesi de neden çöpe atılmalıdır, anlıyor musun?

Vatandaş!

Çakı çakmak, ayna tarak, ustura bıçak, çek sündür don lastiği bi milyoon.. değil bu, hayat memat meselesi..

Durum vahim, haberin olsun...

 

18 Şubat 2016