They tried to make me go to rehab but I said 'NO, NO, NO'

Sevgili Amy,
“Su testisi su yolunda kırılır” diyenler kalplerimizi daha çok kırıyorlar. Evet, biz bilmiyor muyuz? Öyledir gerçekten!...  Uyuşturucu kullanıyordun, ölümünde ondan oldu, evet! Kısa ve basit, öyle mi! Su testisi metaforu, içinde “su testisi”ne üzülmemeyi öneren  gizli bir cümle taşıyor, oysa bu kez minicik ve kırılgan bir su testisi kalplerimizi de birlikte kırmıştır, ne yapacağız!

Göz göre göre, sonunu bile bile, ve yüreğimiz ağzımızda, içimizden umutsuzca ne olur bitmesin diyerek şahitlik ettiğimiz,  bu kısacık hikayenin arkasından ağlamayacak mıyız!?
Şarkı sözlerin o kadar sertti ki, o kadar derin bir yerlerden geliyordu ki, sırf onları duymaya dayanamadığımdan dinleyememiştim sonuna kadar. Şimdi bir CD’ni alıp tekrar tekrar dinleyebilirim artık, çünki o sözleri yazan nihayet huzur içinde…
Şarkılarını işitmemeye  imkan yoktu, “Son 5 yılda uzaydan dünyayı dinleyenler varsa, her yerinden onun sesinin  yükseldiğini fark etmiştir.”* Muhteşem kocaman bir ses. Minicik, ayakta duramayan, yuhalanan bir beden. Son zamanlarında, sahnede bazen korkudan insanlara bakamadığını, tırnaklarını ve saçlarını yolduğunu, bir an önce şarkıyı bitirip kaçıp gitmek, saklanmak  istediğini görenler var. Sen saklanmak isterken, kalbin kırık yerlerde sürünürken, meydan okuyan sesindi, hepimizi durduran, çakılıp kalmamıza neden olan!
Aşk acısından öldüğünü, söylüyorlar, kimbilir belki de öyledir. Daha ziyade uzun süren bir intihar gibiydi senin ki..
Ama bütün bunlardan çok daha başka bir şeydin, bir taraftan da..!
Nasıl yaşanacağını bilememiştin belki! Bir damlada o kadar çok, o kadar yoğun ve o kadar keskindin ki, terk edilmiştin her seferinde!  Karanlıkta, korku içinde, şarkı söylüyordun, bu dünyadan geçerken! Kendini neden ateşe verdiğini, tam olarak bilemeyeceğiz hiçbir zaman…
Sen, ateşe uçan bir pervaneydin, seyretmek bize ağır geldi!
Her şeyde mantık arayanlar,  pervanenin niye ateşe uçtuğunu bir  türlü anlayamazlar, yanacağını bile bile.. Manadan şifa bulanlarsa, bilirler ki, pervanenin işi budur..
They tried to make me go to rehab but I said 'NO, NO, NO'
Yes I've been black but when I come back you'll know know know ...

MİKa
2011-07-25