Penis kemiğinin hikayesi...

Tamamen bilimsel bir makaleyi takdimimdir…

Bu masal, performans kaygısı taşıyan, bu yüzden türlü türlü riskleri göze alan, kolay kolay inmeyen-sert bir penis hayal eden erkekler ve elbette onları bu hayale sürükleyen kadınlar  için geliyor…

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, bir zamanlar bu dünyada , penisi kemikli adamlar yaşarmış…

İnsan hariç bütün primatlarda yani goril, şempanze, tüm maymunlar, hatta çıta gibi bir çok hayvanda penis kemiği vardır. Önce şu sorunun cevabını verelim; penis kemiği ne işe yarar? Tabiatta kaçarak ve göçerek, yüreği ağzında  yaşayan hayvanlar için yeterli çiftleşme süresi yoktur, yapılan araştırmalar ortalama sürenin 1-2 dakika ile sınırlı olduğunu gösteriyor. Yani ereksiyon için yeterli zaman yok, işte bu durumda çiftleşmenin amacına ulaşmasındaki rol kemiğe düşüyor.

 

Bize gelince; Şempanzeden ilk ayrıldığımızda muhtemelen penis kemiğimiz vardı. Sonra tesadüfi, ama şartların yardımcı olduğu bir tesadüfi mutasyon gerçekleşti ve bazı erkeklerde kemik kayboldu.  Tam bu noktada, dikkat çekici olanın altını birazcık daha kalın çizmeliyiz; “Şartların yardımcı olduğu tesadüfi bir  mutasyon”, işte bilimin en çok Tanrı’ya yaklaştığı yer olarak kabul edilen dönemeç burasıdır ve gizemini korumaktadır.

Bir süre, kemikli ve kemiksiz erkekler birlikte yaşadılar. Sonra “doğal seleksiyon” denilen bir başka bilge dokunuş devreye girdi; Kadın seçiciliği, tercihini kemiksiz erkekten yana kullandı, çocuklarının babası  olarak onu seçti.

Tek eşliliğe geçiş yaklaşık 1 milyon yıl öncesine rastlar. İşte bu esnada cinsel partnerin seçiminde kadın etkin hale gelir. “Kemikli penis” kadının seçiminde yanıltıcı bir faktördür, oysa uzun süreli doğal ereksiyon çok önemli bir sağlık kriteridir. (Aynı kriter bugün içinde geçerlidir; kan basıncı ile ilgilidir ve genel sağlık durumuyla  ilgili direkt bilgi vermektedir.)Ve kadınlar kemiksiz erkeklerden çocuk sahibi olurlar, böylece, yeni nesillerde kemiksiz olur.

Genetik araştırmalara göre,insanın DNA zincirinde eskiden varolan 510 farklı bölge evrim sürecinde kaybedildi. Bizim kaybettiğimiz bölgeler şempanze ve diğer hayvanlarda hala bulunuyor. Bahsi geçen 510 bölge, protein kodlamamaktadır. DNA zincirinde protein kodlamayan bölgelere, genetikte çöp DNA denir. Çöp DNA 2 gen arasında yer alır. Bugüne kadar ne işe yaradığı bilinmiyordu, derken genlerin çalışmasını ayarladıkları anlaşıldı. Hayvanlarda hala varlığını koruyan 510 kayıp bölge, yakınında bulundukları genlerin çalışmasını ayarlayarak, hayvanların penis kemiği ve bıyıklarının çıkmasını sağlamaktadır.

İnsandaki bir başka kayıp DNA bölgesi, şempanzelerde, beyinde sinir oluşumunu engellemekte ve böylelikle daha küçük beyinli olmalarına neden olmaktadır.

Yani neymiş…

Bir varmış, bir yokmuş, bir zamanlar penisi kemikli erkekler varmış, ve onları tarih sahnesinden kadınlar silmiş, işte anlayana durum budur!…