Orantısız güç kullanımı nedir??

Orantısız güç kullanımı otoriterliğin tartışma götürmez bir belirtisidir, ve sadece biber gazı, tazyikli su gibi polis araçlarıyla sınırlı değildir…!!!

Gezi Parkı protestoları sonrası, büyük şehirleri “Milli İradeye Saygı Mitingi” billboard’larıyla doldurmak ta orantısız güç kullanımıdır. Protestoların kulaktan kulağa yayıldığı düşünülürse..

Belediye otobüsleri ile belediye çalışanlarının başbakan karşılamaya götürülmesi de orantısız güç kullanımıdır..

Protestoculara orantısız müdahale etmekle eleştirilen polisin, kendi içindeki birimleri, “Çevik Kuvvetimizin kahraman evlatları, Çanakkale destanından sonra ikinci destanı sizler yazıyorsunuz.” Mesajı atarak  kutlaması; Orantısız kutlama ile taçlandırılan orantısız güç kullanımıdır..

Protestoculara destek veren gönüllü doktorların, Sağlık Bakanlığınca burunlarından getirilmesi, orantısız güç kullanımıdır..

Hükümetin, başbakanın, “yargı kararlarına uyacağız” açıklaması aşırı güç kullanımının açık itirafıdır..

“Marjinal gruplar”, “üç beş çapulcu”, “iki ayyaş”, “Alkol alan alkoliktir!”, vs vs, dil ile orantısız güç kullanımıdır..

Son 80 yılda olduğu gibi son 10 yılda da, kabaca ortalama %5 büyüyen bir ülkeyi AVM’lerle, rezidanslarla, ifrata kaçan konut kuleleriyle doldurmak da orantısız güç kullanımıdır..

Başbakanın vatandaşa yaptığı, paranızı özel bankalardan çekin devlet bankalarına yatırın! Çağrısı da orantısız güç kullanımıdır..

Parklarda oturan “normal” vatandaşları evlerine gitmeye davet eden polis anonsları da orantısız güç kullanımıdır..

Ve son olarak, tıpkı çocukların dediği gibi; Kaba kuvvetle, polis şiddetiyle dalga geçerek başa çıkabilmek de bir orantısız güç kullanımıdır..

En orantısız gücü ise anneler kullanmışlardır..

Böyle biline…

 

2013-06-15