Sosyal Kelebekler

Sosyal kelebeklerin sayısında geometrik bir artış var, habitat bozuluyor..

Her şeye rağmen! Ortalık yangın yerine dönse de! Yolsuzlukmuş, operasyonmuş, cemaatmiş, paralel devletmiş, oligarşiymiş, polismiş-yargıymış aldırmadan, bir yılbaşı daha madem ki sizlere adanacak, bu yazı da sizler için!!!

Evvel zamanda, bazen beliren ve kaybolan bir insanlık halinden, şimdilerde işi türleşmeye kadar vardıran sizler!!
Sosyal kelebekler,
sempati güzelleri..
Sığ, ölümüne sıkıcı, marka+makyaj+klişe donanımlı ruhsuz androitler..

Rekabetci, kıskanç, habis bir tür.
Mutsuz, ama mutsuz olduğunun farkına varamayacak kadar kendinden uzak.
Geyik muhabbetini eğlence,
eğlenceyi mutluluk zanneden adamlar ve kadınlar!
Eğlencenin fiks menüsü;
Şuh kahkahalar,
bitkisel sohbet,
bol içki eşliğinde toplu şuur kaybı.
Belki ayıkken sahip olunan bilinç de öyle kurtulmaya değecek ağırlıkta değil, amma onların en ufak bilinç kırıntısına tahammülleri yok.
Gündelik hayatta dikkatler hepten dağınık, karşısındakinin bir cümlesini dahi sonuna kadar dinleyemeyenler.
Sıklıkla türe özgü ego tümöründen ve beyin metastazından muzdarip..

İnsanın kitlesel zihinsel intiharında geldiği yepyeni aşama! Derine kök salamayan ama yüzeyde hızla yayılan, istilacı sarmaşık türü.. Bir insan illüzyonu, bir hologram..
Aramızdaki yeni tür; Ortam insanları, parti insanları..
Sayelerinde, insanlık “her dem parti modu”na geçmeye çabalıyor. Düşünceyi geri gelmemek üzere kovabilirsek, hayat bir partiye dönüşecek.. Ne buluş!

Sosyal kelebekler, siz anlamın öldüğü bu dünyada, anlamsızlığı beklenmedik zirvelere taşıyan absürd kahramanlarsınız.. Şaka gibi, karikatür gibi, etten kemikten heykeller gibisiniz, soğuk, içi boş, parlak.. Eli yüzü boyalı biblolar, ikonik hediye paketleri.. İnsanın alıp, sıra sıra ipe dizesi, bir zincir takıp dikiz aynasına asası geliyor…
Kahkaha en çok sizin hizmetinizde olduğu halde, attığınız kahkahalar gülmüyor! Kremle, botoksla, akla gelecek her türlü kaldıraçla desteklenmiş yüzler, ve bir gecelik ömürler..!

Sonra elde olmadan haylaz zihnimizin kurguladığı gerçek hayat dokunuşları.. Sabah olduğunda, kuytulara kaçışan çirkin yarasalar.. Salyayla, öfkeyle sağa sola dalan çakallar.. Her sıkıntıda etrafı ısıranlar.. Gece yarısı dönüşen balkabakları, aptal sarışınlar, ensesindeki bir tutam saçı uzatıp dağıtan, küpeli yaşlı adamlar, gözaltı torbalarını-kazayağı kırışıklarını orantısız makyajla kapatan elli+ kadınlar..
Bu yazı onlara.. Ta.. ta..
Nice mutlu yıllara
Image

Fotoğraf : Tahsin Başbuğa

Image

Fotoğraf : Tahsin Başbuğa

Author’s Posts

Related Articles

Kişisel alandan gündem dışına taşmalar

Vertigo